За целите и Програмите на настоящия УС на БФВ

196
0
Споделете

Настоящият Управителен съвет на БФВ е избран на Общо събрание през март 2021 г. Към днешна дата отчита сериозни успехи. Постижения плод на последователна работа и далновидна политика. Видно от документа, с автор Росен Марангозов озаглавен „Програма за развитие на Българската федерация по ветроходство за 2020 г. и за периода 2020-2024 г.“  https://www.bulsaf.bg/?page_id=9446&lang=bg_BG.

От заглавието трудно може да се определи какво точно ще се развива – ветроходният спорт, федерацията по ветроходство или конкретни клубове и лица? Много интересна е таблицата на стр. 8 и 9, озаглавена „Програма за централизирана подготовка за 2020 г.“, която включва „високо планински лагер“ и лагери за подготовка през 2020 г. (на обща стойност 94 200 лв.). В същото време председателят на УС на БФВ с години е подписвал договори с Министерство на младежта и спорта (ММС), съгласно които за подобни мероприятия са предвидени само 10 000 лв.

Безспорен факт, че от поставените цели на стр. 6, освен участия по т. 3, няма нито една изпълнена. Това води до извод за пълна липса на административен и организационен капацитет на настоящия УС. Освен да променя правила, за да може да си “класираме” нашите хора, друго не се прави.

Тъй като всички, които са заинтересовани от развитието на този спорт (треньори, състезатели, родители, собственици на яхти), са заети с работа и обикновено нямат време да обръщат внимание на подробностите, членове на УС правят каквото им е изгодно, променяйки правилата единствено и само за постигане на целите, които те самите преследват. Те обикновено касаят конкретни състезатели и остават скрити за общността. Едва когато някой се сблъска с тях и е засегната страна, разбира за какво става въпрос.

През 2022 г. състезатели от Украйна са картотекирани в СК Черно море Бриз Варна. Тъй като никой не познава състезателите, тогавашният Председател на клуба и настоящ Председател на БФВ ги „подмладява“ с една година. Защо? Най-вероятно за да се използва възрастовата разлика с цел да се наложат състезателите от клуба в определени възрастови групи и да се получава финансиране. Те се състезаваха в клас ILCA 4, а бяха надхвърлили възрастовата граница.

Преминаваме през изготвянето на ранглистите, решенията за финансиране на международните участия на наши състезатели, треньорите, които ги придружават. Върхът е регистрирането на Изпълнителния директор на БФВ като треньор с двама състезатели на Европейско първенство ILCA 6 и ILCA 7 в Атина през февруари 2024 г. (квалификация за Олимпийските игри в Париж). Защо? Най-вероятно да се усвоят малко командировъчни.

Участниците си плащат, защото УС на БФВ не е предвидил проява в календара. Затова пък се финансират куп безумия. Като например да заплати командировъчни на треньор, който пристига след началото на Световното първенство на ILCA 6 и ILCA 7 през 2023 г. в Танжер, Мароко и няма катер. Какво изобщо прави там?

Практика вече някоко години е от бюджета на БФВ да се заплаща наем за Националната спортна база на яз. „Искър“. База, използвана от един-единствен клуб. Има ли друг клуб в България, чиято база да се заплаща от бюджета на БФВ? Няма. Няма и за състезателите.

Няма как и да се развива спорта ветроходство, когато се пренебрегват всякакви правила и няма никаква визия за развитие. В продължение на десетина години бяха правени опити регатите „24 май“ и „Приморско“ да не съвпадат в Състезателния календар. Двете регати се провеждаха по едно и също време, по простата причина, че 24 май е празник и на гр. Балчик и на гр. Приморско. Това създаваше проблем при съставянето на ранглистите и разделяше участниците. Най-накрая, благодарение жест на ОМК „Приморско“ датите бяха разместени…

Но за зла участ се роди друг подобен случай – ОМСК Циклон Поморие реши да организира регата за „начинаещи“ точно по време на регатата, провеждана в съседство и организирана от ВК Христов Бургас. Незначителен факт е, че регатата в Сарафово бе част от Националния спортен календар за 2023 г., а тази в Поморие не. В „състезанието за начинаещи“ стартираха и състезатели от националния отбор. Да не говорим за спуснатото „окръжно” до клубове да не пътуват за Сарафово… През 2024 г. двете събития отново бяха по едно и също време, а регата „Джуниър” вече валидна и за ранглистата на БФВ. Така е, когато си сътрудничиш с „националната спортна власт“. Този акт може да бъде подкрепен единствено и само от безпринципни хора.

Често срещан въпрос е защо състезатели с доказани възможности се състезават за други държави? Както и защо нямаме и треньори? В „Програмата за развитие на …“ се говори за детско-юношески класове, в същото време през 2022 г. от 228 хил. лв. бюджет на БФВ, уважаваният УС отделя 117 хил. лв. за двама състезатели на кайт и 111 хил. лв. за всички останали – олимпийски, неолимпийски, килови. Как е?

Факт е, че на сайта на БФВ няма един официален документ. Всичко е „относително“ – сменя се съдържанието на документи, когато ни е удобно, по начин, който ни устройва. Никъде не се вижда кога документ е публикуван, кога е свален или подменен. Практика е протоколите от заседания на УС да се приемат след няколко месеца – първа точка от всяко заседание на УС е „Приемане на протокола от предходното заседание“. През времето от вземане на решението до приемане на протокола, какво се случва? Прилагат  ли се взетите решения или не? Подмяната на документи е стереотип на работа на настоящия УС. Факт е, че този УС е приел „Правилник за работа“, но сам не ги спазва (Глава 2 и 4 от Правилник за работа на УС на БФВ https://www.bulsaf.bg/wp-content/uploads/2015/07/pravUS2022.pdf.).

Без визия за развитие и спазване на правилата никога няма да има развитие. Това кореспондира основно с част от членовете на УС и подгласници, припознали се като „националната спортна власт“. Нещо повече – създават и (или) участват в органи и комисии, и представят документи с невярно съдържание. Некомпетентност или умисъл?