Осмели се – девет българки с амбициозен ветроходен проект

59
0
Споделете

Девет запленени от ветроходството български жени, стартираха проект, чрез който искат да насочат фокуса върху дамското участие в плаването под платна във всички форми – от детско-юношеското до океанското. Идеята им е да вдъхновят повече жени да повярват във възможностите и уменията си и да разрушат бариерите, причина за численото неравенство между двата пола в съвременното ветроходство. Инициативата им е дългосрочна, а най-близката и амбициозна цел е да бъдат единствения изцяло женски екипаж в знаковата ветроходна регата в Гърция Aegean 600!

Дамите от Time to Dare са създали профили на отбора в социалните мрежи, а съвсем скоро ще гостуват в подкаста „Стартова процедура”, където ще разкажат повече за себе си и бъдещи проекти.

Един от проблемите за женското ветроходство е, че почти всички яхти са направени за мъже. Задайте си въпроса колко жени са способни физически да настройват (тримират) главното платно (грот) или да помпят със спинакер и дженакер на попътни курсове?

Освен това, често при сформиране на екипаж, мъжете не очакват кой знае какъв принос от жените на която и да е позиция на палубата. Не на последно място, не разликата в естествените физически възможности основната причината, а начина, по който се третират жените?

Според изследване от последните месеци, различия между половете продължават да съществуват в океанските сектори и често ограничават участието на жените в риболова, аквакултурите и морските науки. В световен мащаб едва около 16%  от участниците във ветроходни регати са жени, а много класове още са доминирани от мъже. При подрастващите или по-скоро във възрастта след тинейджърските години, процентно отказалите се от спорта момичета са повече от момчетата.

Каква е ролята на моделите за подражание? Преди по-малко от месец, ветроходната общност адмирира шестте жени-шкипери в Околосветската ветроходна нон-стоп регата за едночленни екипажи Vendée Globe: Жюстин Метро (Швейцария, TeamWork – Team Snef), Кларис Кремер (Франция, L’Occitane en Provence), Саманта Дейвис (Великобритания, Initiatives-Cœur), Изабел Йошке (Франция, MACSF), Виолет Доранж (Франция, DeVenir) и Пип Хеър (Великобритания, Medallia). 23-годишната Доранж дори влезе в историята като най-младият участник завършил Vendée Globe.

Всичко това, в навечерието на 49-ата годишнина от началото на първото околосветско плаване, осъществено от жена. На 28 март 1976 г. полякинята Кристина Хойновска-Лискевич стартира от Лас Палмас със своята яхта „Мазурек”. Две години по-късно тя затваря кръга, отново в Лас Палмас. Пет години след това, знаковото през 80-те години на ХХ век варненско издателство „Георги Бакалов”, пуска на книжния пазар нейният пътепис „Сама около света”.