До средата на май, десет дни преди първата ветроходна регата за килови яхти в Спортния календар у нас, общността в България да обсъди и предложи на организатори на състезания справедливо разпределение по класове и групи, съобразени със сертификатите по рейтинговата система ORC. Това предложение бе оформено в края на продължилият над три часа семинар за промените в ORC, домакин на който бе яхт клуб Капитан Георги Георгиев Порт Варна на 23 март. Представителят на рейтинговия офис на ORC за България Светлин Караджов запозна присъствалите над 30 шкипери на яхти, съдии и организатори на регата с промените в Правилата, приети на годишната среща на ORC в Сингапур на 5 ноември 2024 г. Семинарът, по идея на Регионалната ветроходна съдийска колегия Варна, бе излъчен на живо в социалните мрежи.
Добре е освен своя сертификат, шкиперите и собственици на ветроходни яхти, да погледнат и сертификатите на конкурентите си. Това, заедно с познаването на Правилата, ще спести много въпроси и спорове преди и след гонки, свързани най-вече с класирането по коригирано време. Препоръките към организаторите са за минимум пет гонки за регата (3-4 windward/leeward – срещу/по вятъра + 1-2 „морски”), спазване на моделите за Обява за състезание и Състезателни инструкции. Към регатните съдии – често измерване и записване в дневник скорост и посока на вятъра по дистанцията, задължително обяваване по УКВ промените в скоростта, препоръки по разставяне на дистанциите и др. Немалка част от документите за организиране на регати са преведени на български от международния съдия по ветроходство Георги Паунов-Джони и са налични в сайта на Българска ветроходна асоциация bgsailing.com.
Рейтинговата система ORC e с над 55-годишна история (създадена 1 ноември 1969 г.), използва се в близо 45 страни по света за Световни, Европейски първенства, големи ветроходни регати, регионални, държавни първенства, клубни и любителски регати. В България е въведена от 2017 г.