Държавното първенство за килови яхти IRC и ORC приключи. С участието на 21 екипажа (осем по-малко в сравнение с 2017 г.), с разширяване географията на шампионите – към Бургас, Варна, Несебър, Приморско вече се присъединиха Поморие и София.
Четирите дни в Свети Влас, в т.ч. и времето за транспортиране на яхтите до Марина Диневи и назад, поставиха и няколко въпроса към анализаторите (БАСКЯ или каквото е останало, отговарящите за киловото ветроходство в УС на БФВ, администраторите на двете хендикапни системи и др.). Деветте месеца до следващото състезание са достатъчни за общността да „роди“ нещо полезно. За един по-богат на събития и емоции сезон.
Нужно ли е участващите в ДП за килови яхти да бъдат картотекирани? Във Влас имаше екипажи, съставени от членуващи в различни клубове. Както и такива, сменили клубната принадлежност в „59-ата секунда“. Толкова ли са важни точките от килови яхти за бюджетите на клубовете?
Необходим ли е предсъстезателен преглед, при положение че участниците не минават периодичен такъв в МЦРСМ (Медицински център за рехабилитация и спортна медицина – популярният Диспансер)?
Дали да не поканим съдии от чужбина? Този въпрос се подочу в минутите преди церемонията по награждаване на призьорите. Дали не е необходимо членовете на Регатна комисия да преминават кратък курс по радиообмен? Комуникацията на 73 VHF канал в последния състезателен ден бе „забележителна“, но пък поне малко развесели участниците:
– „Разставящи, да има при Вас в лодките флаг November, един на бели и зелени квадратчета?”
– “Няма!?“
– „Търсете го (флага)! Вчера го оставих в лодката“
– „Намерихме един флаг на бели и сини квадрати!?“
– „Това е той (флаг November), тръгвай пред лодките с развят флаг”