Близо сто денонощия Околосветската ветроходна нон-стоп ветроходна регата за едночленни екипажи Vendée Globe е в центъра на внимание на любителите на плаването под платна по света. Регатата отдавна си има победител и асистенти на подиума, но герои са всички завършили! Интересът към всеки финиширал в Меката на океанското ветроходство – френското атлантическо пристанище Льо Сабл д’Олон, е невероятен! От рекордните 40 стартирали шкипери, седем отпаднаха в различни етапи на маратона, 28 финишираха, а петима продължават преследването на мечтите си.
Ветроходството във Франция от десетилетия е повече от спорт. В тази страна е религия. Въпреки че когато учебната година във Франция бе подновена миналия септември, повечето млади ученици не знаеха нищо или много малко за океанските състезания. Но оттогава десетки хиляди следваха Vendée Globe, много класове и групи се обединиха, за да се състезават във Virtual Regatta Vendée Globe и учеха чрез програмата Vendée Globe Junior.
В типично училище във Вал д’Оаз, северно от Париж, 130 ученици се състезаваха във виртуалния Vendée Globe, като в същото време учеха стотици нови уроци, точно както правят истинските капитани. И според персонала в училището младежите вече са още по-възприемчиви към ученето. И състезанието вече им липсва…
Същото е и в училището „Алфонс Доде” в Монтини льо Бретоньо, югозападно от Париж. През последните три месеца, всеки понеделник сутрин, учениците наваксват след уикенда, но също така и с техния верен виртуален IMOCA „The Unbeatable of the Seas“. Двадесетина младежи споделят приключението Vendée Globe чрез играта Virtual Regatta, състезавайки се срещу около 175 000 деца по цял свят. Завладяващо изживяване, което се превърна в отличен междудисциплинарен проект за обучение, благодарение образователните инструменти на Vendée Globe Junior, програма, разработена от департамента Vendée.
Учителката Виржини Риго организира своя клас в групи с различни отговорности, за да се възползват максимално от образователните теми и инструменти. Всяка седмица група от четирима ученици отговаря за състезанието с конкретна лодка. Работа в екип, за да бъде овладяно компютърното приложение.
„Това, което наистина е страхотно, това е проект, който наистина разчита на екипна работа и сътрудничество. Децата да защитят своя избор и да постигнат консенсус. Те участват в него през цялото време, те са господарите на своята лодка“, обяснява Виржини Риго.
Има термини, свързани със самата лодка, има елементи на география, като се започне с това как да намерите пътя си на карта, да научите и локализирате океаните, носовете и стратегическите точки по курса.
„Ние работим с GPS координати, за да позиционираме нашата лодка в реално време. Те трябваше да разберат понятията за дължина и ширина, които биха били много по-абстрактни без този проект“, въодушевен е директорът на училището. Науката и технологиите са част от обучението, чрез което учениците откриха дизайна на лодките IMOCA, морската метеорология и безбройните иновации, които позволяват на капитаните да оцеляват в екстремни условия. В едно от училищата (Montigny-le-Bretonneux) вече са експерти по въглеродни влакна, различните платна, носени от соло ветроходците на Vendée Globe, и най-добрия начин за решаване на проблеми с руля!
Но учениците също трябва да използват въображението си и, както всеки уважаващ себе си шкипер, да споделят писмено своето приключение… Специално внимание за темата за есето „Как бихте прекарали новогодишната нощ сам на вашата лодка?“, което напомня, че животът на шкипера не винаги е забавен.
„Живеем в общество, в което всичко е свързано с незабавно удовлетворение и затова е страхотно да имаме такова дълго състезание. Да отделяме време да правим нещо различно и преди всичко да разберем, че има много други проблеми и ценности освен конкуренцията“, припомня Виржини Риго, като дава пример: „Не бихме имали толкова голям образователен интерес да следим Световно първенство по футбол, където важен е само резултатът“.